User login


Search Results


Showing results (1 to 10 of 31)

  • Thumbnail
    BioEd
    Add to list Details
    In this activity, learners observe what happens when yeast cells are provided with a source of food (sugar). Red cabbage "juice" will serve as an indicator for the presence of carbon...

    $1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    NOAA
    Add to list Details
    In this activity, groups of learners work together to create edible models of chemicals involved in autotrophic nutrition. Learners use candy to represent elements involved in the chemical...

    $5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million. Using the thematic setting of Johnny Appleseed, learners practice...

    Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities. First, learners take a walk to identify and photograph real-life examples of...

    $10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    National Museum of American History
    Add to list Details
    In this activity, learners follow simple historical maritime recipes to cook up hardtack and swanky, and then compare the foods they eat to what was served on ships in the past. This resource...

    $1 - $5 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    The University of Texas McDonald Observatory
    Add to list Details
    Can gelatin (like Jell-O ®) change the speed of light? Learners investigate the refraction properties of gelatin to calculate its index of refraction and discover that as the light travels through...

    $5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    BioEd
    Add to list Details
    In this activity, learners compare and contrast their own skin (including the area covered) with that of an orange. This activity helps learners understand that skin is a vital part of the body and...

    $1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    NASA
    Add to list Details
    In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process. After the experiment, learners measure the exposed surface area of the...

    $10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data. Learners collect data, create scatterplots, and...

    $1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

    $5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours

Pages

Current filters


  • Query parameter - ;/smileItem/authorshipRights/sourceInstitutions/sourceInstitution - not supported

  • Query parameter - ;facetSort - not supported

  • Query parameter - ;sourceInstitution - not supported

    • Oregon Museum of Science and Industry (remove)
  • Resource Type

  • Informal Category

  • Learning Time