User login


Search Results


Showing results (1 to 3 of 3)

  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit. Learners practice using different...

    $5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use inchworm measuring tools to measure the lengths of several objects in the room. Learners first read "Inch by Inch" by Leo Lionni and listen carefully for...

    $10 - $20 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use simple addition facts to compute values (in dollars and cents) for their names. Next, learners add larger numbers to compute the combined value of all the names in...

    1 cent - $1 per group Ages 6 - 8 45 to 60 minutes

Current filters


  • Query parameter - ;/smileItem/authorshipRights/sourceInstitutions/sourceInstitution - not supported

  • Source Institution

  • Preparation Time

  • Learning Time