User login


Search Results


Showing results (1 to 7 of 7)

  • Thumbnail
    Children's Museum of Indianapolis
    Add to list Details
    In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more...

    $10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use simple addition facts to compute values (in dollars and cents) for their names. Next, learners add larger numbers to compute the combined value of all the names in...

    1 cent - $1 per group Ages 6 - 8 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use the setting of a flower-making fundraiser to explore a variety of patterns. Learners examine the patterns in a flower design made of triangles surrounding a square...

    $1 - $5 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners count and compare amounts of money less than or equal to one dollar. Learners begin by finding all of the possible combinations of coins that can be used to equal a...

    $5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    Lunar and Planetary Institute
    Add to list Details
    In this activity, learners are invited to imagine the park of their dreams! In small groups, learners place moveable pieces on a grid, iterating on their plan together to create a plan for a...

    $1 - $5 per group Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Children's Museum Of Houston
    Add to list Details
    In this activity, learners use number sense and mental math strategies to estimate the price of a sign. Learners pretend they are in charge of making signs for businesses and must calculate the...

    free Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
  • Thumbnail
    Children's Museum Of Houston
    Add to list Details
    In this math activity, learners pretend there is a special store that lets you pay for toys by their weight in pennies. Learners estimate how much toys would weigh in pennies and then use a scale...

    1 cent - $1 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes