User login


Search Results


Showing results (1 to 9 of 9)

  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit. Learners practice using different...

    $5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners rotate through various centers while comparing and ordering objects according to length. Learners will discover that the length of an object is not altered by a change...

    $5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use inchworm measuring tools to measure the lengths of several objects in the room. Learners first read "Inch by Inch" by Leo Lionni and listen carefully for...

    $10 - $20 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use simple addition facts to compute values (in dollars and cents) for their names. Next, learners add larger numbers to compute the combined value of all the names in...

    1 cent - $1 per group Ages 6 - 8 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length. Learners first read "How Big is a Foot" by Rolf Myller and learn about units. Then, learners visit four...

    $5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners rotate through six estimating and measuring centers. First, learners read the book, "Room for Ripley" by Stuart J. Murphy, as an introduction to measurement...

    free Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners practice reading charts and graphs by creating and interpreting glyphs. Learners use a Glyph Interpretation Sheet to construct flower-shaped glyphs that reveal...

    1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners participate in several activities where they apply measurement skills. Learners explore how the Mountain Men played an important part in the history of the American...

    $5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length. Learners first read "Ladybug on the Move" by Richard Fowler and measure the distance the ladybug...

    $1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes