User login


Search Results


Showing results (1 to 3 of 3)

  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques. After reading "Oliver's Fruit Salad," learners work...

    $5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities. First, learners take a walk to identify and photograph real-life examples of...

    $10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

    $5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours

Current filters