User login


Search Results


Showing results (1 to 10 of 20)

  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math activity, learners read "The Button Box" by Margarette S. Reid and then make their own button boxes filled with different buttons. Learners count and classify the buttons and...

    $5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this activity, learners collect, analyze, and interpret information about objects in order to classify them into a cladogram. Use this activity to talk about how scientists classify things.

    $5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million. Using the thematic setting of Johnny Appleseed, learners practice...

    Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use a variety of manipulatives to explore spatial relationships of squares and their transformations. Learners create a square with 36 square tiles and determine that...

    $5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use hinged mirrors to discover that regular polygons are composed of triangles tessellating around a center point. Learners then sketch these triangles on paper models...

    1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques. After reading "Oliver's Fruit Salad," learners work...

    $5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities. First, learners take a walk to identify and photograph real-life examples of...

    $10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners estimate distances between landmarks and use a map and scales to determine the actual distances. Learners will also use proportional reasoning to measure these...

    Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this two-part math lesson, learners investigate problems that foster algebraic thinking across content strands. In the first part, learners explore even and odd numbers linked to quilts....

    1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners practice estimation and measurement skills as they move from station to station calculating length, volume, weight, and area. At each station, learners first estimate,...

    1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours

Pages