User login


Search Results


Showing results (1 to 7 of 7)

  • Thumbnail
    Children's Museum of Indianapolis
    Add to list Details
    In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more...

    $10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
  • Thumbnail
    COSI
    Add to list Details
    In this fun online game, learners will run their own virtual bakery in order to recognize that people have many wants, that wants are unlimited, and that resources are scarce. The goal is to enable...

    free Ages 6 - 8 10 to 30 minutes
  • Thumbnail
    The Exploratorium
    Add to list Details
    In this chemistry activity, learners explore the amount of copper in a new penny. Learners use toilet bowl cleaner to hollow out the interior of a penny with zinc inside. This experiment will...

    $1 - $5 per student Ages 11 - 18 1 to 7 days
  • Thumbnail
    American Association for the Advancement of Science
    Add to list Details
    In this online game, learners run an outer space drink stand and thirsty alien customers are on the way. Learners can see the likes and dislikes of the approaching customers and mix their drink...

    free Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
  • Thumbnail
    PBS
    Add to list Details
    In this math lesson, learners count and compare amounts of money less than or equal to one dollar. Learners begin by finding all of the possible combinations of coins that can be used to equal a...

    $5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    Twin Cities Public Television
    Add to list Details
    This activity (located on page 3 of the PDF under GPS: Farm Animals Activity) is a full inquiry investigation into raising livestock. Groups of learners will each pick an animal they might like to...

    $1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
  • Thumbnail
    Museum of Science and Industry, Chicago
    Add to list Details
    In this activity, learners explore the economics of coal mining as you they use fake money to purchase mining tools, attempt to carefully mine their cookies, sell their chocolate chip ore, and try...

    $5 - $10 per student Ages 6 - adult 10 to 30 minutes