User login


Search Results


Showing results (1 to 3 of 3)

  • Thumbnail
    Utah Education Network
    Add to list Details
    In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit. Learners practice using different...

    $5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    NSBRI
    Add to list Details
    In this nutrition activity (page 16 of PDF), learners document their individual eating habits and learn whether their eating patterns meet their needs. This activity requires learners to first...

    free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    California Academy of Sciences
    Add to list Details
    In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles. This detailed lesson plan includes key...

    $1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes