User login


Search Results


Showing results (1 to 7 of 7)

  • Thumbnail
    COSI
    Add to list Details
    Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be. This is accomplished in a very...

    $5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
  • Thumbnail
    Twin Cities Public Television
    Add to list Details
    In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels. Learners cook a healthy version of a granola bar and then create a nutrition label for their...

    Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
  • Thumbnail
    BioEd
    Add to list Details
    In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels. Learners will be...

    1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
  • Thumbnail
    BioEd
    Add to list Details
    In this activity, learners dissect a piece of pizza to learn about nutrients important for health. This activity emphasizes the nutrients that the brain and nervous system need from food as well as...

    $5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    NSBRI
    Add to list Details
    In this activity (page 32 of PDF), learners investigate the nutritional needs of healthy bones and muscles. Learners make a list of their diet from the past 24 hours, sort what they ate by food...

    free Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    NSBRI
    Add to list Details
    In this nutrition activity (page 16 of PDF), learners document their individual eating habits and learn whether their eating patterns meet their needs. This activity requires learners to first...

    free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
  • Thumbnail
    NSBRI
    Add to list Details
    In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food...

    $5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes