Search Results


Showing results 1 to 3 of 3

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners and their caregivers use non-standard tools, like M&Ms and paper clips, to measure things around their home.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 16-21), learners get a sense of geological time by understanding how big a million is.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours