Search Results


Showing results 1 to 7 of 7

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the concept of permeability to better understand why amphibians are extremely sensitive to pollution.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make edible T. rex teeth (with adult assistance). The treat is a white and dark chocolate covered banana on a stick.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this set of outdoor games, learners increase their awareness of the outdoor environment by going on a scavenger hunt and an out-of-place hunt.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use a variety of sensory modalities to gain experiences with identifying, describing and creating repeating patterns.

Over $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours