Search Results


Showing results 1 to 12 of 12

Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test different food items by timing how long it takes each liquid to slide from the top of a ramp to the bottom.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Starburst® candy to sort, classify, compare, and graph. Learners grab a handful of one-inch candy squares, sort them by color, graph the candy, and discuss the results.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners guess which cereals contain the most sugar. Learners use the nutrition labels on the cereal boxes to find the cereal with the least amount of sugar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity/demo, learners discover how liquid nitrogen cools a creamy mixture at such a rapid rate that it precipitates super fine grained (nano) ice cream.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners construct drums out of everyday containers (like bowls or food containers) and shrink wrap. Learners use a hair dryer to affix and tighten the shrink wrap to the container.

$5 - $10 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about human anatomy (page 20 of PDF), learners investigate the structure of muscles by comparing yarn and cooked meat.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make edible T. rex teeth (with adult assistance). The treat is a white and dark chocolate covered banana on a stick.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this set of outdoor games, learners increase their awareness of the outdoor environment by going on a scavenger hunt and an out-of-place hunt.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners observe how salinity affects the freezing point of water by making and enjoying ice cream.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes