Search Results


Showing results 1 to 3 of 3

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Starburst® candy to sort, classify, compare, and graph. Learners grab a handful of one-inch candy squares, sort them by color, graph the candy, and discuss the results.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes