Search Results


Showing results 41 to 60 of 80

Source Institutions
Add to list Details
In this fun and delicious chemistry activity (page 1 of the PDF), learners will explore the difference between physical and chemical change by making homemade ice cream.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this Energy and Environment activity (page 9 of the PDF), learners calculate the mass of a piece of gum, compare it to the mass of the gum's packaging, and then create a bar graph of the results.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 11 of the Dining Out! PDF), younger learners count out the total amount of money needed to purchase trail mix using the fewest number of bills/coins possible.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry meets cooking activity, learners compare the stability of egg white foams with various additives.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In the related activity called "Colors Collide or Combine," learners are intrigued by the apparent "line" that forms where colors from M&M coatings meet but do not mix.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners design their own experiment to investigate whether the temperature of the surrounding water affects the rate at which the colored coating dissolves from an M&M.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 8 of the Dining Out! PDF), younger learners select items from a menu and count out the total amount needed using the fewest bills and coins possible.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build edible models of Jupiter and Earth to compare their sizes and illustrate the planets' internal layers.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners work in groups to construct bridges using stale marshmallows and toothpicks.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on page 5 of PDF), learners work in groups to create dig sites for display.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate whether having sugar already dissolved in water affects the speed of dissolving and the movement of sugar and color through the water.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
This reading and writing activity (on pages 2-9) teaches what plant parts should be avoided, how a person can get rid of toxins, symptoms of plant poisoning, and how plants create poisons to repel pre

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners transform everyday milk into small plastic figurines and jewelry. Use this activity to introduce learners to monomers and polymers.

$1 - $5 per student Ages 6 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners carefully pour vegetable oil, water, and corn syrup in any order into a cup and discover that regardless of the order they are poured, the liquids arrange themselves in layers the same way.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity that demonstrates how batteries work using simple household materials. Learners use a pickle, aluminum foil and a pencil to create an electrical circuit that powers a buzzer.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners design their own experiment to determine which M&M color dissolves the fastest in water.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use things from the kitchen as building materials to explore how shapes contribute to the strength of different structures.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use molecular model kits to construct familiar molecules like lactose, caffeine, and Aspirin.

Over $20 per student Ages 11 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this dynamic activity, learners build a catapult that launches projectiles, such as marshmallows.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes