Search Results


Showing results 1 to 20 of 41

Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners role play populations linked in a food chain.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners play the roles of gray or red squirrels gathering and storing a supply of food in "fall" and recovering enough of them to survive the "winter." Learners carry bags repre

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find out the color of food that jays prefer and then try to change the birds' preference by altering the taste of the food with salt.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners design devices that will catch prey or gather plants.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Although we may not admit it, all humans fart or pass some gas. In this activity, learners make their own model to mimic food passing through intestines and discover what releases gas.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners investigate ant behavior by testing ant feeding reactions to different types of food.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners turn the fun of feeding wild birds into an investigation of bird behavior.

Over $20 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor beach activity, learners use a variety of "beaks" (such as trowels, spoons or sticks) to hunt for organisms that shore birds might eat.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners simulate a herd of deer trying to survive in an area called the "home range." Learners explore the concept of "carrying capacity"—what size population of an organism can

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how eating unhealthy food can damage a heart and arteries.

1 cent - $1 per student Ages 8 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor, freshwater activity, learners explore the behavior and food preferences of crawdads (or crabs) by "fishing" for them with various baits.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find the swollen bumps known as "galls" on various plants and get a closeup look at the parasitic animals living inside.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Plants need nutrients to grow. This is why we apply fertilizers to grass and food crops. In this activity, learners will explore how fertilizers can affect lakes and other bodies of water.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity and/or field trip, learners investigate the water currents that aquatic animals create when they breathe, feed, and propel themselves through water.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners make a "menu" of any plants in their lunch for Monday through Friday and draw the plants from their lunch.

free Ages 6 - 11 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
No glue is needed for learners of any age to become marshmallow architects or engineers.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Using a milk-based recipe, learners create "moo glue" which is basically white school-type glue. The "secret ingredient" in milk that helps make glue is a chemical called casein.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners discover the bubble power of living cells in this multi-hour experiment with baker's yeast. Learners make a living yeast/water solution in a bottle, and add table sugar to feed the yeast.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 4 to 24 hours