Search Results


Showing results 1 to 6 of 6

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the history and development of agricultural biotechnology.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Jell-O to explore lenses. Learners cut Jell-O into convex and concave lens shapes and examine how light exits each lens in a darkened room.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 9 of the PDF, learners test how flavoring extracts move through the walls of a balloon.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
Each learner chews a piece of gum until it loses its flavor, and then leaves the gum to dry for several days.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build models of comets, using edible materials, to learn about comets' structure.

Over $20 per group Ages 6 - 18 45 to 60 minutes