Search Results


Showing results 1 to 3 of 3

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this life science activity (page 8 of the PDF), learners explore the carbon cycle by mixing yeast, sugar and water.

Over $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours