Search Results


Showing results 1 to 20 of 41

Source Institutions
Add to list Details
This is a game that is sure to sharpen players' basic math skills. Players must use four randomly selected numbers to create an equation that equals a fifth number.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this great hands-on activity, learners use patterns to make a teepee from newspaper that they sit inside.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners construct three math puzzles out of simple materials like wood, string, and Styrofoam.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is a lesson plan for an activity in which learners, playing the role of archeologists, use math concepts about number bases to decipher the Dresden Codex, an ancient Mayan document.

1 cent - $1 per group Ages 8 - adult 2 to 4 hours
Add to list Details
In this activity, learners create a mind and math puzzle that requires a three-dimensional solution.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math puzzle game, learners work together to use algebraic reasoning and fun clues for solving word puzzles.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore variables and their uses.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, challenge learners to make two equal rows from eight different paper strips. Learners can explore the many ways they can solve this problem.

free Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are challenged to calculate their own weight on various planets using a scale and calculator. Older learners may be challenged to do so without using calculators.

$10 - $20 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners make toothpick designs by following simple patterns.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use cubes to calculate how many blocks it would take to build stairways with different heights.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners guess a secret number between 1 and 100 in a three-player game.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create a magic turtle where all the rows, columns and diagonals add up to fifteen.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners make their own bubble wands and determine if the size of the wand affects the number of bubbles it produces.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners play a card game to practice adding coins quickly, just like a banker. First, learners create coin cards. Next, the cards are dealt to each player.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners play a game and identify patterns with fun moves and sounds. Discover how dancing and signing involve patterns.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners estimate distances between landmarks and use a map and scales to determine the actual distances.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps learners learn about math through a real-world scenario. Three friends are baking cookies for their school’s bake sale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners practice measurement skills as they examine a soap bubble print. Learners follow a recipe to make a soap bubble solution.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes