Search Results


Showing results 1 to 2 of 2

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners identify and compare unit costs of given items. Learners use computation skills, problem solving and number sense to find the cost of an ounce of cereal.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
This is a classic exercise for visualizing the scale of the Solar System.

1 cent - $1 per group Ages 6 - adult 45 to 60 minutes