Search Results


Showing results 1 to 7 of 7

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply measurement skills to determine, in dollar bills, the capacity of a suitcase.

1 cent - $1 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners practice measurement skills as they examine a soap bubble print. Learners follow a recipe to make a soap bubble solution.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners measure, predict and determine the frequency of an event as it relates to how close Whirlybirds land to a target.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners estimate distances between landmarks and use a map and scales to determine the actual distances.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners construct box-and-whisker plots to analyze and compare data sets. Learners investigate whether or not long-legged people run faster than short-legged people.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners compare products to determine the best product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply mathematical modeling to solve a real-world storage problem, in which a manufacturing company is given two options for storing oil barrels.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes