Search Results


Showing results 1 to 11 of 11

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply measurement skills to determine, in dollar bills, the capacity of a suitcase.

1 cent - $1 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply the concepts of ratio and proportion to determine the length of the Statue of Liberty's torch-bearing arm.

1 cent - $1 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson (page 2 of the PDF), learners use bottles of various shapes to explore the abstract concept of rate of change.

1 cent - $1 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners measure, predict and determine the frequency of an event as it relates to how close Whirlybirds land to a target.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners estimate distances between landmarks and use a map and scales to determine the actual distances.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use hinged mirrors to discover that regular polygons are composed of triangles tessellating around a center point.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners construct box-and-whisker plots to analyze and compare data sets. Learners investigate whether or not long-legged people run faster than short-legged people.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the real world meaning of slope. Learners conduct a balloon experiment in which they measure the circumference and flight time of deflating balloons.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this lab activity, learners explore how to initiate a density current. Learners measure six flasks with different concentrations of salt and water (colored blue).

1 cent - $1 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners compare products to determine the best product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply mathematical modeling to solve a real-world storage problem, in which a manufacturing company is given two options for storing oil barrels.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes