Search Results
Showing results 1 to 2 of 2

Number Sense and Computation: Food For Thought
Source Institutions
In this math lesson, learners identify and compare unit costs of given items. Learners use computation skills, problem solving and number sense to find the cost of an ounce of cereal.

Number Sense and Computation: An Apple a Day
Source Institutions
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.