Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners calculate the number of milliliters of water a nearby tree transpires per day.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate how plants use water. By making the flowers change color, learners see how water moves up the stem to the leaves and the flowers.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this fun gardening activity, learners discover their soil type. There are three basic soil types: sand, silt, and clay.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners construct a simple electrolysis device. With this device, learners can decompose water into its elemental components: hydrogen and oxygen gas.

$5 - $10 per student Ages 14 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare frog eggs to chicken eggs to better understand why frog eggs need water. Learners compare a boiled chicken egg to "frog eggs" represented by boiled tapioca.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 4 to 24 hours
Add to list Details
Learners shred used paper, add water, and blend it into pulp. They then strain and roll the pulp out to make new paper.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners try to revive wilted celery. Learners discover that plants wilt when their cells lose water through evaporation. Use this activity to introduce capillary action.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make pykrete by freezing a mixture of water and a material like cotton wool, grass, hair, shredded paper, wood chips, or sawdust.

1 cent - $1 per student Ages 4 - adult 4 to 24 hours
Add to list Details
In this activity, learners discover how gelatin can be used as a medium for drug delivery. Learners create colored gelatin and then cut out pieces of the gelatin to simulate medicine (pills).

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 4 to 24 hours