Search Results
Showing results 1 to 3 of 3
Stack-o-Pennies Shop
Source Institutions
In this math activity, learners pretend there is a special store that lets you pay for toys by their height in pennies.
How Many Pennies?
Source Institutions
In this math activity, learners pretend there is a special store that lets you pay for toys by their weight in pennies.
Number Sense and Computation: Food For Thought
Source Institutions
In this math lesson, learners identify and compare unit costs of given items. Learners use computation skills, problem solving and number sense to find the cost of an ounce of cereal.