User login


Pennies for Pits


Source Institutions

    Utah Education Network

Add to listGo to activity
Pennies for Pits

In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit. Learners practice using different types of scales and discover that measurement is always an approximation.

Quick Guide


Preparation Time:
Under 5 minutes

Learning Time:
45 to 60 minutes

Estimated Materials Cost:
$5 - $10 per group of students

Age Range:
Ages 11 - 14

Resource Types:
Activity, Experiment/Lab Activity, Lesson/Lesson Plan

Language:
English

Materials List (per group of students)


Subjects


  • Mathematics
    • Data Analysis and Probability
      • Data Analysis
      • Data Collection
      • Data Representation
    • Measurement
      • Size and Scale
  • The Nature of Science
    • The Scientific Process
      • Conducting Investigations
      • Gathering Data
      • Formulating Explanations
      • Communicating Results

Informal Categories


  • Food and Cooking

Audience


To use this activity, learners need to:

  • see
  • read
  • touch

Learning styles supported:

  • Involves hands-on or lab activities

Other


Includes alignment to state and/or national standards

This resource is part of:

Access Rights:

  • Free access

By:

  • Utah LessonPlans

Rights:

  • All Rights Reserved, Utah Education Network in partnership with the Utah State Office of Education and Higher Ed Utah,

Share


User Lists


This resource is part of these lists: