Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Add to list Details
In this activity (on pages 23-29), partners use the Plant Traveler Cards, along with a world map and map worksheets, to follow plants such as cassava, chocolate and coffee that grew first in one part

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 8 of the PDF (Behind the Scenes with Chemistry), learners make three of Harry Potter's essential school supplies: quills, ink, and color-changing paper.

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 4 of the PDF (Behind the Scenes with Chemistry), learners make some special effects, including snow and breaking glass, with supplies found in the home.

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
This reading and writing activity (on pages 2-9) teaches what plant parts should be avoided, how a person can get rid of toxins, symptoms of plant poisoning, and how plants create poisons to repel pre

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build a simple solar oven out of household materials to melt chocolate and marshmallow between graham crackers--known as s'mores.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this tasty activity, learners make their own ice cream any day of the year in an exploration of heat and cold. Highlights include freezing and melting and the transition from liquid to solid.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on experiment, kids use chemistry to explore whether acids or bases are better at restoring a penny’s shine.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on science experiment, students combine their understanding of the different states of matter and the characteristics of various chemical reactions.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners separate the protein from milk and and use it to make their own glue.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes