Search Results


Showing results 1 to 8 of 8

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages can become food scientists by experimenting with flour and water to make basic pasta.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about human anatomy (page 20 of PDF), learners investigate the structure of muscles by comparing yarn and cooked meat.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
This is a classic exercise for visualizing the scale of the Solar System.

1 cent - $1 per group Ages 6 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this tasty activity, learners make their own ice cream any day of the year in an exploration of heat and cold. Highlights include freezing and melting and the transition from liquid to solid.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will develop a method to test five similar-looking powders (baking soda, baking powder, cream of tartar, detergent, and cornstarch) with four test liquids (water, vinegar, i

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build models of comets, using edible materials, to learn about comets' structure.

Over $20 per group Ages 6 - 18 45 to 60 minutes