Search Results


Showing results 441 to 460 of 507

Source Institutions
Add to list Details
An outdoor scavenger hunt helps learners consider the theme of "What Is Life?" Learners explore what living organisms are, including how organisms meet basic needs of food, shelter and water to surviv

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 2-8), learners experience how scientists use classification in their study of animals.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore deoxyribonucleic acid (DNA), a nanoscale structure that occurs in nature.

Over $20 per group Ages 6 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Many germs spread by our hands, and often times, people don't wash their hands well enough to get rid of germs.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover why there are holes in bread.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Body Electricity Activity) is a full inquiry investigation into conductivity.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity (on page 2 of PDF), learners create a low-tech refrigerator that requires no electricity to keep food from spoiling.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners discover the principles of edible glass by making a supersaturated sugar solution.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how product design differences can affect the success of a final product -- in this case a bag for holding candy.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity (on page 2 of the PDF), learners make a plastic protein polymer from milk. Adding vinegar to milk causes the protein casein to solidify or curdle.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this fascinating and fun experiment, learners use chemistry to identify a mystery powder and to solve a "crime," a process similar to that used by real forensic scientists.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use a microscope to examine three different microbes: bacteria, yeast and paramecia. Educator will need to prepare the yeast solution one day before the activity.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on science experiment, students combine their understanding of the different states of matter and the characteristics of various chemical reactions.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners carefully look at four known household crystals.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners add dilute bleach solution to water that has been dyed with yellow, blue, and green food color.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, learners discover how gelatin can be used as a medium for drug delivery. Learners create colored gelatin and then cut out pieces of the gelatin to simulate medicine (pills).

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF, learners explore how engineers characterize building materials.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on surface area and how the shape of sugar crystals may differ as they are grown from sugars of different coarseness.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make their own solar oven to bake s'mores and learn about how solar energy is absorbed on Earth.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners explore soybeans, soak them in water to remove their coat, and then split them open to look inside. They also make a musical shaker out of paper cups, a cardboard tube, and soybeans.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 45 to 60 minutes