Search Results


Showing results 1 to 4 of 4

Add to list Details
In this activity (on pages 11-14 of PDF), learners cut out pictures from magazines of foods that help make bones strong and glue the pictures to a paper bone.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build a simple solar oven out of household materials to melt chocolate and marshmallow between graham crackers--known as s'mores.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more permanent

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use a variety of sensory modalities to gain experiences with identifying, describing and creating repeating patterns.

Over $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours