Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Add to list Details
In this activity, learners thread gumdrops together to make a model of a polymer.

1 cent - $1 per student Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity was designed for blind learners, but all types of learners can explore the process used to cast and mold molten metal, glass, and plastics.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
No glue is needed for learners of any age to become marshmallow architects or engineers.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity was designed for blind learners, but all types of learners can explore the process of extrusion used to produce pipes and wires in industry.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 5 of the PDF, learners mimic the process for making bricks. Learners shape and bake creations from a dough that is made from flour, salt, and water.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners transform everyday milk into small plastic figurines and jewelry. Use this activity to introduce learners to monomers and polymers.

$1 - $5 per student Ages 6 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build a simple solar oven out of household materials to melt chocolate and marshmallow between graham crackers--known as s'mores.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Learners explore soybeans, soak them in water to remove their coat, and then split them open to look inside. They also make a musical shaker out of paper cups, a cardboard tube, and soybeans.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 45 to 60 minutes