Search Results


Showing results 1 to 8 of 8

Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners observe different plant-originated foods.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
This activity provides a hands-on experience with a scale model, a relatively high viscosity fluid, and feeding behaviors.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this Energy and Environment activity (page 9 of the PDF), learners calculate the mass of a piece of gum, compare it to the mass of the gum's packaging, and then create a bar graph of the results.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners observe how salinity affects the freezing point of water by making and enjoying ice cream.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more permanent

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use a model for how fishing affects marine life populations, and will construct explanations for one of the reasons why fish populations are declining.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor, winter activity, learners find living green plants under the snow and determine the light and temperature conditions around the plants.

Over $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes