Search Results


Showing results 1 to 16 of 16

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
This activity provides a hands-on experience with a scale model, a relatively high viscosity fluid, and feeding behaviors.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, cook a cake using the heat produced when the cake batter conducts an electric current.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Add to list Details
Albert Einstein proved that space bends around anything that has mass. This activity uses Jell-O's ability to bend around objects as a model for space bending around planets and stars.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build edible models of Jupiter and Earth to compare their sizes and illustrate the planets' internal layers.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on page 5 of PDF), learners work in groups to create dig sites for display.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners carefully pour vegetable oil, water, and corn syrup in any order into a cup and discover that regardless of the order they are poured, the liquids arrange themselves in layers the same way.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners design their own experiment to determine which M&M color dissolves the fastest in water.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simulation, learners use M&M™ candy to explore radioactive isotope decay.

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity (on page 2 of the PDF under Surface Area Activity) about surface area to volume ratio.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners observe how salinity affects the freezing point of water by making and enjoying ice cream.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor, winter activity, learners find living green plants under the snow and determine the light and temperature conditions around the plants.

Over $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes