Search Results


Showing results 1 to 5 of 5

Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use a variety of sensory modalities to gain experiences with identifying, describing and creating repeating patterns.

Over $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners and their families celebrate and recognize the importance of making healthy choices every day by participating in a health fair.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes