Search Results


Showing results 1 to 3 of 3

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 8 of the PDF (Behind the Scenes with Chemistry), learners make three of Harry Potter's essential school supplies: quills, ink, and color-changing paper.

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 7 days