Search Results


Showing results 1 to 19 of 19

Add to list Details
In this activity, learners construct three math puzzles out of simple materials like wood, string, and Styrofoam.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners create a mind and math puzzle that requires a three-dimensional solution.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners estimate distances between landmarks and use a map and scales to determine the actual distances.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use hinged mirrors to discover that regular polygons are composed of triangles tessellating around a center point.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners investigate the properties of different types of balls.

free Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this two-part math lesson, learners investigate problems that foster algebraic thinking across content strands. In the first part, learners explore even and odd numbers linked to quilts.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use the setting of a flower-making fundraiser to explore a variety of patterns. Learners examine the patterns in a flower design made of triangles surrounding a square.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build a 1:140 "scale model" of NASA's X-33 Reusable Launch Vehicle (RLV) Technology Demonstrator, and investigate how the model dimensions compare to the real vehicle.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this life science activity (page 8 of the PDF), learners explore the carbon cycle by mixing yeast, sugar and water.

Over $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
This activity (on pages 15-23) combines interactive role-playing and graphing to introduce learners to the health affects of pollen.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use a variety of manipulatives to explore spatial relationships of squares and their transformations.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners practice estimation and measurement skills as they move from station to station calculating length, volume, weight, and area.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners build and play three math games. In the first game, called "Switcheroo," learners place marbles in holes 1 through 4 and 7 through 10.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
In this multi-faceted game (on pages 25-35), learners recreate what happens to creatures in the Brazilian rain forest as they grow from egg to adult—especially those that use fallen, empty Brazil nut

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners plan a simple foot path and create an environmental impact study of the natural area where the path would be.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours