Search Results


Showing results 21 to 23 of 23

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply mathematical modeling to solve a real-world storage problem, in which a manufacturing company is given two options for storing oil barrels.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners count and compare amounts of money less than or equal to one dollar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make wallets or purses and then participate in a variety of money-related activities. First, learners make their own paper money and paper wallets or purses.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours