Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners make their own bubble wands and determine if the size of the wand affects the number of bubbles it produces.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners build Peppy the dog the best trail and park for running around.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners pretend there is a special store that lets you pay for toys by their height in pennies.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners practice measurement skills as they examine a soap bubble print. Learners follow a recipe to make a soap bubble solution.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate the properties of different types of balls.

free Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners pretend there is a special store that lets you pay for toys by their weight in pennies.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners measure, predict and determine the frequency of an event as it relates to how close Whirlybirds land to a target.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners practice estimation and measurement skills as they move from station to station calculating length, volume, weight, and area.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length. Learners first read "How Big is a Foot" by Rolf Myller and learn about units.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes