Search Results


Showing results 1 to 5 of 5

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity related to light, learners explore why a light, such as a candle or a streetlight, looks dimmer the farther away from it we get.

$5 - $10 per student Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use a variety of manipulatives to explore spatial relationships of squares and their transformations.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners participate in several activities where they apply measurement skills.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes