Search Results


Showing results 1 to 5 of 5

Source Institutions
Add to list Details
In this design challenge activity, learners build a machine out of cardboard that runs smoothly and dependably. Learners must be precise to make sure their component works properly.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners model the gravitational fields of planets on a flexible surface.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this experiment, learners design and build a model room in a shoebox and furnish it with tiny furniture.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes