Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners shrink the scale of the vast solar system to the size of their neighborhood.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
This is a classic exercise for visualizing the scale of the Solar System.

1 cent - $1 per group Ages 6 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to rotational inertia (page 1 of the PDF under SciGirls Activity: Microgravity), learners will use a bit of scientific experimenting to test if open-faced peanut butter sandwi

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes