Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Add to list Details
In an investigation called "Shape It!" learners craft tiny boats out of clay, set them afloat on water and then add weight loads to them, in order to explore: how objects stay afloat in water; what th

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build water-propelled engines from soft drink cans.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this design challenge activity, learners build a boat that can hold 25 pennies (or 15 one inch metal washers) for at least ten seconds before sinking.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Design a vessel that tests the limits of wind power given a set of off the shelf and recycled materials.

1 cent - $1 per student Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make water rockets to explore Newton's Third Law of Motion. Learners make the rockets out of plastic bottles and use a bicycle pump to pump them with air.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners design, build, and test models of "dragon boats" made from up to three milk cartons.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
On an airplane trip, learners have an opportunity to investigate the properties of air pressure at different altitudes.

free Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on activity, learners use the steps of the design process to create a hook to rescue a "space capsule" from the water.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners work in groups to construct bridges using stale marshmallows and toothpicks.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners build an electric two-paddle boat using paint paddles, plastic knives, and empty water bottles.

$10 - $20 per student Ages 6 - 14 30 to 45 minutes