Search Results


Showing results 1 to 3 of 3

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners count and compare amounts of money less than or equal to one dollar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners explore the economics of coal mining as you they use fake money to purchase mining tools, attempt to carefully mine their cookies, sell their chocolate chip ore, and try to

$5 - $10 per student Ages 6 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more permanent

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes