Search Results
Showing results 1 to 8 of 8

Number Sense and Computation: Soak It Up
Source Institutions
In this math lesson, learners compare products to determine the best product.
Special Snack: Budgeting for Health
Source Institutions
In this activity, learners will plan a snack within a budget. With a $20 limit (theoretical) to spend on snack for everyone, learners look over grocery store circulars and make their shopping lists.

How Much is a Name Worth?
Source Institutions
In this math lesson, learners use simple addition facts to compute values (in dollars and cents) for their names.

Design a Park
Source Institutions
In this activity, learners are invited to imagine the park of their dreams!

Number Sense and Computation: Food For Thought
Source Institutions
In this math lesson, learners identify and compare unit costs of given items. Learners use computation skills, problem solving and number sense to find the cost of an ounce of cereal.

Solving Linear Equations: The Yo-Yo Problem
Source Institutions
In this math lesson, learners explore linear patterns, write a pattern in symbolic form, and solve linear equations using algebra tiles, symbolic manipulation, and a graphing calculator.

Computation and Estimation: Roll Out The Barrel
Source Institutions
In this math lesson, learners apply mathematical modeling to solve a real-world storage problem, in which a manufacturing company is given two options for storing oil barrels.

Measurement: Million Dollar Giveaway
Source Institutions
In this math lesson, learners apply measurement skills to determine, in dollar bills, the capacity of a suitcase.