Search Results
Showing results 1 to 3 of 3

The Snack Shop
Source Institutions
In this math activity (Page 11 of the Dining Out! PDF), younger learners count out the total amount of money needed to purchase trail mix using the fewest number of bills/coins possible.

Number Sense and Computation: Food For Thought
Source Institutions
In this math lesson, learners identify and compare unit costs of given items. Learners use computation skills, problem solving and number sense to find the cost of an ounce of cereal.
Paper Bag Skits: Using Size and Measurement
Source Institutions
Put the math of measurement, numbers, and everyday life into improvisational skits.