Search Results
Showing results 1 to 3 of 3

Number Sense and Computation: Food For Thought
Source Institutions
In this math lesson, learners identify and compare unit costs of given items. Learners use computation skills, problem solving and number sense to find the cost of an ounce of cereal.

Geometry and Spatial Relations: Tessellations WOW!
Source Institutions
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

Measurement: Sand Babies
Source Institutions
In this math lesson, learners explore and investigate measurement using standard and non-standard units.