Search Results


Showing results 21 to 27 of 27

Source Institutions
Add to list Details
In this tasty activity, learners make their own ice cream any day of the year in an exploration of heat and cold. Highlights include freezing and melting and the transition from liquid to solid.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners make kimchee or sauerkraut, which is really just fermented cabbage, in a 2-liter plastic bottle.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on experiment, kids use chemistry to explore whether acids or bases are better at restoring a penny’s shine.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on science experiment, students combine their understanding of the different states of matter and the characteristics of various chemical reactions.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes