Search Results


Showing results 41 to 46 of 46

Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on science experiment, students combine their understanding of the different states of matter and the characteristics of various chemical reactions.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners separate the protein from milk and and use it to make their own glue.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is a perfect summertime lunch activity! Pico Cricket is required (micro controller). First, get a bunch of cut up fruit, line them up, then plug a piece of fruit with a Pico Cricket sensor clip.

Over $20 per group Ages 8 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours