Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use maps to locate the Northwest Coastal region.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners listen to a story and tell a story of their own as they learn about the importance of elders in Native American cultures.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build a bird feeder or feeders to attract birds for observation.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
The goal of this activity is to design, build and test a house or toy for an animal.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity attempts to clear up the common misconception that deserts are always hot, totally dry, and uninhabitable.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity includes several games about animal sounds. Using their sense of hearing and communicating with various kinds of noisemakers, learners role-play predator and prey.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use maps to locate the Arctic region and use a word game to discover the types of resource people need to survive in the extreme climate.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners make homemade journals featuring seashell rubbings. First, learners transfer the texture of a seashell onto a piece of paper using a crayon.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the Great Plains.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes