Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity (on pages 23-29), partners use the Plant Traveler Cards, along with a world map and map worksheets, to follow plants such as cassava, chocolate and coffee that grew first in one part

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this fun, hands-on autumn activity, learners experiment to discover whether the colored substances in leaves can be separated from the leaves.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
This reading and writing activity (on pages 2-9) teaches what plant parts should be avoided, how a person can get rid of toxins, symptoms of plant poisoning, and how plants create poisons to repel pre

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Molecular gastronomy is the scientific study of food preparation. Learners use self-assembly techniques to create edible capsules of chocolate syrup (food grade ingredients are required).

$10 - $20 per group Ages 11 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this tasty activity, learners make their own ice cream any day of the year in an exploration of heat and cold. Highlights include freezing and melting and the transition from liquid to solid.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners separate the protein from milk and and use it to make their own glue.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes