Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners construct drawing machines using a cup, some markers, and a cricket to control the movement. A programmed LEGO RCX or Cricket is required for this high-tech version.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 41-47 of PDF), learners explore tesselating geometric patterns (repeated shapes, similar to the art of M.C. Escher).

1 cent - $1 per student Ages 4 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the potential of interchangeable standard parts to create a large number of unique creations in different combinations.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this two-part activity, learners map a navigation plan to get from Earth to Mars and back. In activity one, learners represent the orbital paths of Earth through dance and dramatic movement.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the human influences on the carbon cycle and examine how fossil fuels release carbon.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this engineering design activity, learners will design, test, and build a “haunting machine” to solve a Sherlockian mystery.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Students design and build their own parachutes in this hands-on engineering project.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
This lesson (on pages 46-55 of PDF) features two strategy board games -- one from Ghana and one from China. The first game, Achi, is a cross between checkers and tic-tac-toe.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners participate in several activities where they apply measurement skills.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes